Skocz do zawartości
chrumcio

Z archiwum X (1993-2002)

Recommended Posts

x%20files.jpg

Reżyseria: Chris Carter, Kim Manners, Rob Bowman i inni

Scenariusz: Chris Carter, Vince Gilligan, Frank Spotniz, John Shiban i inni

Muzyka: Mark Snow

Liczba sezonów: 9

Liczba odcinków: 202

Serial opowiada o przygodach dwójki agentów: Dany Scully i Fox'a Muldera. W tytułowym archiwum zajmują się różnymi niewyjaśnionymi sprawami: zagadkowymi morderstwami, tajemniczymi porwaniami. a przede wszystkim zjawiskami paranormalnymi.

Fox Mulder - osoba bezgranicznie wierząca w istnienie UFO, a także rządowego spisku, mającego na celu zatajenie wielu informacji. Za swój nadrzędny cel uważa odnalezienie porwanej lat temu (rzekomo przez UFO) siostry. Jest gotów na nawet najbardziej niesamowite rozwiązane. Dana Scully - lekarz medycyny, potrafi zaakceptować tylko naukowe wyjaśnienia. Stara się wszystko wyjaśnić w racjonaly sposób...

I to chyba sprawiło, że serial zdobył miliony telewidzów. Fox - wieczny paranoik; Dana - chłodny naukowiec. W postacie te wcielili się znakomici aktorzy: Gillian Anderson i David Duchovny. Oboje, w znakomity sposób zagrali swe role. Z czasem staja się najlepszymi przyjaciółmi. W tle - rządowy spisek, UFO, ukrywanie prawdy.

"Z archiwum X" zamieszało wielu osobom w głowach. Także mi. Po obejrzeniu już kilku odcinków zacząłem się zastanawiać, rozważać, poszukiwać. W końcu serial mówi: wszyscy jesteśmy śledzeni, każdy jest podsłuchiwany, nikomu nie można ufać. A "mówi" w naprawdę znakomity sposób.

Serial doczekał się dziewięciu sezonów. Niestety, 8 i 9 to już inna liga. Z planu odszedł D. Duchovny, a archiwum bez niego to jak CD-Action bez Smuggler'a. Fabuła gmatwała się coraz bardziej.

Jednak gdyby zatrzymać się na pierwszych siedmiu sezonach. Było tam wszystko: tajemniczość, zagadkowość, klimat , wspaniała gra aktorów, a także humor. (Poczytajcie dialogi na wikicytatach :P)

No właśnie. Zacząłem po latach oglądać i skończyłem bodajże na 3cim sezonie. Muszę ponownie zacząć ogladac.